Zaostřeno na Španělsko, cena zlata klesá

16.4.2012

Zaostřeno na Španělsko, cena zlata klesá

Cena zlata spadla během pondělních obchodních hodin o 1%, což prohloubilo jeho předchozí ztráty. Stalo se tak díky stupňování obav ohledně ekonomické situace Španělska. Tento týden má totiž dojít k další aukci španělských dluhopisů a to kazí chuť na riziková aktiva poškozující euro.

Obavy ze schopnosti Španělska udržet rozpočet pod kontrolou výrazně zvýšilo cenu jeho zajištění proti případnému defaultu. Páteční zpráva totiž odhalila, že si španělské banky půjčovaly výrazné sumy od ECB.

V 11:00 hodin GMT byla spotová cena zlata na hladině $ 1 647,81 za unci, kdy již překonala předchozí minimum na ceně $ 1 640,64. Cena červnových komoditních kontraktů na zlato klesla o $ 11,20 za unci, a dostala se tak na hladinu $ 1 649,00.

Během pátečního obchodování se spotová cena zlata snížila o 1%, díky posilujícímu dolaru a zprávě o čínském HDP. Tyto dva faktory podpořily vlnu prodejů, která tlačila cenu zlata dolů.

„Opakované neúspěšné pokusy uzavřít nad úrovní klíčové rezistance na hladině $ 1686 zmařilo naděje v propuknutí nového býčího trendu nad cenou $ 1700 v nejbližší době,“ prohlásil Pradeep Unni, analytik společnosti Richcomm Global Services.

„Pomalejší ekonomický růst Číny, silnější dolar a slabší poptávka Indie ústily v další tlak na cenu zlata.“

Během pondělí došlo k propadu eura vůči dolaru a jenu na jeho téměř dvouměsíční minimum, protože Španělsko znovu rozdmýchalo obavy o křehkou ekonomiku eurozóny.

Výnosy německého desetiletého státního dluhopisu, vnímaného, jako nejstabilnější forma dluhu v eurozóně, jsou na rekordním minimu.

Euro utrpělo neúspěchem Španělska přesvědčit investory, že je schopno zkrotit svůj rozpočtový schodek spolu s nedávným propadem na španělském akciovém trhu. Efekt finanční dotace bilionu eur ze strany ECB se úplně vytratil.

Obavy o eurozónu hrály klíčovou roli při vzestupu ceny zlata během minulého roku, ale od té doby byly převáženy vlivem silnějšího dolaru.

Nižší objem obchodů

Objem obchodovaného zlata nedosahuje loňské úrovně, uvedla v pondělní zprávě švýcarská banka UBS. Zdůraznila, že průměrný denní obrat komoditních kontraktů na zlato na COMEXu v dubnu dosáhl pouze 61% březnového obratu.

„Kombinovaný obrat na burze Shanghai Gold Exchange týkající se fyzického zlata je stále vysoký, ale je zde pozorovatelný pokles, především v porovnání vůči ostrému stabilnímu vzestupu zaznamenaného během loňského roku,“ dodali analytici banky.

„Současná úroveň není nijak zvlášť slabá, ale fakt, že průměrný denní obrat činí pouze asi polovinu loňského 18-ti tunového maxima, je sám o sobě potvrzením, že zlatá horečka je rozhodně menší, než loni.“

Manažeři, včetně manažerů hedgových fondů a ostatní velcí spekulanti snížili počet dlouhých pozic ve zlatě o 8 674 na počet 109 511 kontraktů, ve stříbře je počet dlouhých pozic o 3 933 kontraktů nižší a jejich celkový počet je 14 905.

Stříbro během pondělí oslabilo o 0.4% na $ 31,35 za unci. Poměr zlato / stříbro, neboli počet uncí stříbra potřebných ke koupi jedné unce zlata, je nejvyšší od konce ledna.

Kov minulý rok trpěl díky špatným fundamentům, protože těžební zásoba byla na rekordní úrovni a průmyslový odběr nedokázal podpořit cenu.

„Klíčová stinná stránka stříbra je to, že slabší ekonomické výhledy na roky 2012 a 2013 sníží průmyslovou poptávku. Ne ale tolik, aby cena odradila předpokládaný silný nárůst těžební produkce a rostoucí přebytek,“ uvedla v poznámce společnost Morgan Stanley.

Spotová cena platiny byla během pondělka o 1.6% nižší, tedy na $ 1 569.74 za unci. Usadila se tak blízko svého tříměsíčního minima, které se nachází na cenové hladině $ 1 556,50. Spotová cena palladia klesla o 0,1% na cenu $ 638,73 za unci.

Platina byla překonána ostatními drahými kovy. Její poměr vůči zlatu dosáhl nejširší úrovně za poslední dva měsíce. Množství palladiových uncí ke koupi jedné unce platiny klesl na své měsíční minimum 2,45.

Zpět na přehled článků

Zajímavosti o zlatu

Navzdory výraznému růstu cen zlata se jeho těžařům v posledních šesti letech jedinkrát nepodařilo dostihnout výkon vzácného kovu. Největší hráči v odvětví teď vystoupili s iniciativou, která jim má pomoci získat zpět důvěru investorů. Chtějí trhu poskytnout lepší, relevantní informace o vývoji produkčních nákladů. více zde

 

<a href="http://www.mt5.com/">Forex Portal</a>

Investiční zlato prolamuje další hranice směrem dolů

12.11.2015

Cena zlata dnes klesá pod hranici 1080 USD za trojskou unci

Zlaté šperky zlevňují a lákají k investici

9.11.2015

Prodejcům investičního zlata v ČR roste prodej až trojnásobně. Zákazníci vyhledávají investici do zlata díky příznivé ceně a nízkým úrokovým sazbám, které neumožňují vyšší výnosy tradiční investice jako je ropa, nebo pozemky.

Nový e-shop na prodej fyzického zlata

21.10.2015

Na unikátní tuzemské doméně Zlato.cz spustila na začátku října provoz společnost Zlato. Obsahově jde především o zpravodajský a informační portál, ale jeho prostřednictvím je také možné nakoupit investiční zlato v e-shopu.

Bude cena investičního zlata dále klesat pod hranici 1500?

4.3.2013

Zlato: pokles ceny investičního zlata se může zastavit díky zprávám o stimulaci ekonomik - Japonsko, EU, USA. Cena investičního zlata se nyní pohybuje pod hranicí 1580, aktuálně dnes posiluje +0,26% na 1576 USD za trojskou unci.

Zlato v Kašperských horách za 130 mld. Kč

1.3.2013

O zlato za 130 miliard, které podle odhadů ukrývají Kašperské Hory na Šumavě, je čím dál větší zájem. Po firmě Potamon, která žádala o povolení průzkumu ložisek loni, se o těžbu v regionu zajímá i společnost Gabreta Gold. Dalších pět firem lákají ložiska zlata ve Středočeském kraji