Výhody zlata ve fyzické podobě

18.4.2012

Tento žlutě lesklý kov získává v posledních letech na oblibě a jeho cena stoupá bez ohledu na vývoj jiných komodit. Zlato můžeme zakoupit různými způsoby, lze použít deriváty nebo nakoupit ETF fondy, které mají zlato v držbě. Jedním ze způsobů ale také je, zakoupit si tuto komoditu ve fyzické podobě. Vede k tomu hned několik důvodů.

Gold

Jedním z nich je, tedy musí se uznat dosti nepraktický důvod, držet zlato fyzicky doma. Člověk odjakživa touží po tomto blyštivém kovu, který ve své historii strhával pozornost po tisíce let mnoha lidí. Problém ale nastává s jeho uskladněním. Nejčastěji se zlato ukládá do trezorů komerčních bank, jelikož riziko zcizení je dosti vysoké.

Dalším důvodem jsou vlastnosti zlata. Nepodléhá korozi, opotřebení či znehodnocení. Kdežto mít zlato nakoupené přes fondy s sebou nese dodatečné náklady. Platí se za úschovu, dál po nás fond vyžaduje různé poplatky, při obchodech s deriváty zase musíme počítat s úrokem.

Pro mnoho bohatých lidí je důležitá image. Mít doma zlato ve vitríně je dosti velký důkaz o vkusu majitele a stává se tím mnohem prestižnější, opět se ale nabízí riziko zcizení.

Posledním, ale dosti podstatným důvodem je zabezpečení se proti nepříznivým situacím. V době, kdy kolísavost strategických komodit je velká, držba zlata ve fyzické podobě je sázkou na jistotu. Nikdy nevíte, co se může stát, znehodnotí se měny, padnou vlády, vznikne válečný konflikt. Ve všech těchto situacích by se zlato stalo důležitým uchovatelem hodnoty a mohlo by se stát instrumentem platebního styku. S tímto scénářem se moc nepočítá, ale jak se říká, člověk nikdy neví. 

Zpět na přehled článků

Zajímavosti o zlatu

Navzdory výraznému růstu cen zlata se jeho těžařům v posledních šesti letech jedinkrát nepodařilo dostihnout výkon vzácného kovu. Největší hráči v odvětví teď vystoupili s iniciativou, která jim má pomoci získat zpět důvěru investorů. Chtějí trhu poskytnout lepší, relevantní informace o vývoji produkčních nákladů. více zde

 

<a href="http://www.mt5.com/">Forex Portal</a>

Investiční zlato prolamuje další hranice směrem dolů

12.11.2015

Cena zlata dnes klesá pod hranici 1080 USD za trojskou unci

Zlaté šperky zlevňují a lákají k investici

9.11.2015

Prodejcům investičního zlata v ČR roste prodej až trojnásobně. Zákazníci vyhledávají investici do zlata díky příznivé ceně a nízkým úrokovým sazbám, které neumožňují vyšší výnosy tradiční investice jako je ropa, nebo pozemky.

Nový e-shop na prodej fyzického zlata

21.10.2015

Na unikátní tuzemské doméně Zlato.cz spustila na začátku října provoz společnost Zlato. Obsahově jde především o zpravodajský a informační portál, ale jeho prostřednictvím je také možné nakoupit investiční zlato v e-shopu.

Bude cena investičního zlata dále klesat pod hranici 1500?

4.3.2013

Zlato: pokles ceny investičního zlata se může zastavit díky zprávám o stimulaci ekonomik - Japonsko, EU, USA. Cena investičního zlata se nyní pohybuje pod hranicí 1580, aktuálně dnes posiluje +0,26% na 1576 USD za trojskou unci.

Zlato v Kašperských horách za 130 mld. Kč

1.3.2013

O zlato za 130 miliard, které podle odhadů ukrývají Kašperské Hory na Šumavě, je čím dál větší zájem. Po firmě Potamon, která žádala o povolení průzkumu ložisek loni, se o těžbu v regionu zajímá i společnost Gabreta Gold. Dalších pět firem lákají ložiska zlata ve Středočeském kraji