V Indii narůstá poptávka po zlatě

17.4.2012

V Indii narůstá poptávka po zlatě

Tento stát ležící na subkontinentu, patří k největším importérům zlata na světě. S ekonomickým rozmachem, který Indie v posledních letech zažívá a neustále se zvětšujícím počtem obyvatelstva se poptávka po zlatě odráží do rozpočtu, který tím značně trpí. V současné době oslabující měna a chabé politické vedení pomohly k tomu, že se vláda rozhodla zdvojnásobit hodnotu cla na dovoz zlata, aby tak zabránila většímu propadu své obchodní bilance. Rostoucí cena zlata pro tuto zemi, která v loňském roce dovezla 969 tun, je závažný problém.

 IndiaV reakci na zvýšení cla vstoupili do stávky klenotníci a dovozci zlata. Vždyť za poslední rok se dovezlo zlato v hodnotě téměř 60 miliard dolarů. Připočteme-li k tomu ještě dovoz ropy, jejíž cena také roste, stávají se tyto dvě komodity téměř ze dvou třetin viníkem deficitu obchodní bilance. Vláda i přes odpor zainteresovaných institucí a osob chce dovoz omezit a zabránit tak zvyšující se ceny za zlato. V zemi, která sice ekonomicky roste, žije většina lidí na hranici chudoby a každé omezení jejich snahy vede k nepokojům. Poptávka po zlatě navíc stoupá i u domácností. Jak se toto rozhodnutí promítne do kurzu ceny zlata uvidíme v následujících dnech. Na trzích se cena pohybuje kolem 1620 dolarů za trojskou unci a prozatím pokračuje v sestupu od své rekordní hranice koncem února, když se zlato pohybovalo těsně pod 1800 dolary. 

Zpět na přehled článků

Zajímavosti o zlatu

Navzdory výraznému růstu cen zlata se jeho těžařům v posledních šesti letech jedinkrát nepodařilo dostihnout výkon vzácného kovu. Největší hráči v odvětví teď vystoupili s iniciativou, která jim má pomoci získat zpět důvěru investorů. Chtějí trhu poskytnout lepší, relevantní informace o vývoji produkčních nákladů. více zde

 

<a href="http://www.mt5.com/">Forex Portal</a>

Investiční zlato prolamuje další hranice směrem dolů

12.11.2015

Cena zlata dnes klesá pod hranici 1080 USD za trojskou unci

Zlaté šperky zlevňují a lákají k investici

9.11.2015

Prodejcům investičního zlata v ČR roste prodej až trojnásobně. Zákazníci vyhledávají investici do zlata díky příznivé ceně a nízkým úrokovým sazbám, které neumožňují vyšší výnosy tradiční investice jako je ropa, nebo pozemky.

Nový e-shop na prodej fyzického zlata

21.10.2015

Na unikátní tuzemské doméně Zlato.cz spustila na začátku října provoz společnost Zlato. Obsahově jde především o zpravodajský a informační portál, ale jeho prostřednictvím je také možné nakoupit investiční zlato v e-shopu.

Bude cena investičního zlata dále klesat pod hranici 1500?

4.3.2013

Zlato: pokles ceny investičního zlata se může zastavit díky zprávám o stimulaci ekonomik - Japonsko, EU, USA. Cena investičního zlata se nyní pohybuje pod hranicí 1580, aktuálně dnes posiluje +0,26% na 1576 USD za trojskou unci.

Zlato v Kašperských horách za 130 mld. Kč

1.3.2013

O zlato za 130 miliard, které podle odhadů ukrývají Kašperské Hory na Šumavě, je čím dál větší zájem. Po firmě Potamon, která žádala o povolení průzkumu ložisek loni, se o těžbu v regionu zajímá i společnost Gabreta Gold. Dalších pět firem lákají ložiska zlata ve Středočeském kraji