Poroste zlato v případě ekonomického zotavení Řecka?

23.5.2012

Spotová cena zlata se v současnosti pohybuje přibližně okolo $ 1 595 za trojskou unci. V posledních týdnech se však zlato nechovalo vůbec, jako bezpečný přístav, protože investoři preferovali americký dolar.

Cena zlata se nacházela v sestupném trendu od 6. května, tedy ode dne konání řeckých voleb, jež uvrhly zemi do politického chaosu, který samozřejmě živí obavy z možného vystoupení země z eurozóny. Zlato však na konci minulého týdne opět nabralo dech.

„Zlato v dlouhodobém měřítku negativně koreluje vůči dolaru, takže pokud je dolar silný, na zlato působí prodejní tlak,“ vyjádřil se pan Grubb.

„Investoři teď nakupují americké dluhopisy a dolary jako ochranu proti současné makroekonomické situaci –  tedy obavám o budoucnost eruozóny a Řecka,“ dodal.

„Stejně, jako při poslední krizi v roce 2008, je typické, že investoři dávají přednost zlatu, když se začne být jasné, co se stane. V současné chvíli stále nevíme, kam situace bude směřovat. Na druhou stranu, investoři prodávali zlato také proto, aby vydělali na posílení dolaru. Zvýšili peněžní hotovost a poté ji investovali do dluhopisů. Prodali zlato za účelem náprav škod na svých portfoliích.“

Podle dat World Gold Council klesla celosvětová poptávka po zlatě během prvního kvartálu letošního roku o 5%.

„Během té doby se odehrálo několik negativních faktorů, ale domnívám se, že byly z velké části vyváženy pozitivy, což je důvodem, proč jsme zaznamenali snížení pouze o 5%,“ řekl pan Grubb.

„Některé investiční skupiny byly velice slabé. Například Indie, kde sehrála velkou roli dvojí dovozní daň a navíc další daň tuzemská. Tyto daně způsobily velké oslabení šperkařského průmyslu ve většině indických států, a tak narušily celý trh.“

Trh se zlatem v Indii, který je největší na celém světě, poklesl během jmenovaného období o celých 29%.

„To bylo naopak kompenzováno sílícím trhem v Číně, který za dané období posílil o 10%.“

Vyrovnat pokles v Indii pomohly také nákupy zlata ETF fondy a centrálními bankami.

Zdroj:eAkcie.cz

Zpět na přehled článků

Zajímavosti o zlatu

Navzdory výraznému růstu cen zlata se jeho těžařům v posledních šesti letech jedinkrát nepodařilo dostihnout výkon vzácného kovu. Největší hráči v odvětví teď vystoupili s iniciativou, která jim má pomoci získat zpět důvěru investorů. Chtějí trhu poskytnout lepší, relevantní informace o vývoji produkčních nákladů. více zde

 

<a href="http://www.mt5.com/">Forex Portal</a>

Investiční zlato prolamuje další hranice směrem dolů

12.11.2015

Cena zlata dnes klesá pod hranici 1080 USD za trojskou unci

Zlaté šperky zlevňují a lákají k investici

9.11.2015

Prodejcům investičního zlata v ČR roste prodej až trojnásobně. Zákazníci vyhledávají investici do zlata díky příznivé ceně a nízkým úrokovým sazbám, které neumožňují vyšší výnosy tradiční investice jako je ropa, nebo pozemky.

Nový e-shop na prodej fyzického zlata

21.10.2015

Na unikátní tuzemské doméně Zlato.cz spustila na začátku října provoz společnost Zlato. Obsahově jde především o zpravodajský a informační portál, ale jeho prostřednictvím je také možné nakoupit investiční zlato v e-shopu.

Bude cena investičního zlata dále klesat pod hranici 1500?

4.3.2013

Zlato: pokles ceny investičního zlata se může zastavit díky zprávám o stimulaci ekonomik - Japonsko, EU, USA. Cena investičního zlata se nyní pohybuje pod hranicí 1580, aktuálně dnes posiluje +0,26% na 1576 USD za trojskou unci.

Zlato v Kašperských horách za 130 mld. Kč

1.3.2013

O zlato za 130 miliard, které podle odhadů ukrývají Kašperské Hory na Šumavě, je čím dál větší zájem. Po firmě Potamon, která žádala o povolení průzkumu ložisek loni, se o těžbu v regionu zajímá i společnost Gabreta Gold. Dalších pět firem lákají ložiska zlata ve Středočeském kraji