Nizozemsko stahuje z USA zlato

24.11.2014

Holansko jako důvod uvádí, že zlaté rezervy jsou nyní „lépe rozděleny" a bude se lépe čelit případným finančním krizím. Že by zástupci holanské centrální banky tušili něco o čem zatím nevíme?

Nizozemsko má celkem 612 tun zlatých rezerv ve formě zlatých cihel, kdy každá váží 12,5 kila. Po převozu drží ve vlasti 31 procent zlata, dalších 31 procent zůstává v New Yorku a zbytek mají uschován v kanadské Ottawě (20 procent) a v Londýně (18 procent). Pro srovnání, ČNB drží v rezervách necelých 11 tun zlata.

„Už není moudré držet polovinu zlata na jednom místě. Možná to bylo vhodné za studené války, ale teď už ne,“ řekl nizozemskému listu Telegraaf mluvčí centrální banky.

Němci se stěhováním nespěchají

I když trezory Fedu v New Yorku dokážou odolat zemětřesení i jadernému útoku, stěhovat své zlato domů se chystají i další evropské země. Německo loni uvedlo, že z USA do roku 2020 převeze 300 tun zlata. Zatím podle amerického finančního serveru Zerohedge transportovalo sotva pět tun zlata. Víc vzácného kovu za stejný čas převezlo z Paříže. Pomalý postup zdůvodňuje technickými a logistickými důvody, podle analytiků ale hrají roli i vztahy s USA a snaha umlčet kritiky, podle kterých Němci stahují zlato kvůli obavám o euro.

„Američané se o naše zlato dobře starají. Objektivně zde neexistuje žádný důvod pro nedůvěru,“ prohlásil v létě překvapivě Norbert Barthle, mluvčí Křesťanskodemokratické unie (CDU), kterou vede německá kancléřka Angela Merkelová.

Švýcaři budou v neděli v referendu hlasovat o návrhu, který předložila národně-konzervativní Švýcarská lidová strana (SVP) v rámci iniciativy nazvané  "Zachraňte nám švýcarské zlato". Požaduje, aby centrální banka držela nejméně 20 procent svých rezerv ve zlatě a aby stáhla do Švýcarska zlato, které má v zahraničí.

Švýcarská banka proti návrhu protestuje a tvrdí, že by se tak výrazně prodražily měnové intervence. Návrat zlata do Švýcarska podle průzkumů z minulého týdne podporovalo 38 procent lidí, před měsícem to bylo 44 procent.

Zpět na přehled článků

Zajímavosti o zlatu

Navzdory výraznému růstu cen zlata se jeho těžařům v posledních šesti letech jedinkrát nepodařilo dostihnout výkon vzácného kovu. Největší hráči v odvětví teď vystoupili s iniciativou, která jim má pomoci získat zpět důvěru investorů. Chtějí trhu poskytnout lepší, relevantní informace o vývoji produkčních nákladů. více zde

 

<a href="http://www.mt5.com/">Forex Portal</a>

Investiční zlato prolamuje další hranice směrem dolů

12.11.2015

Cena zlata dnes klesá pod hranici 1080 USD za trojskou unci

Zlaté šperky zlevňují a lákají k investici

9.11.2015

Prodejcům investičního zlata v ČR roste prodej až trojnásobně. Zákazníci vyhledávají investici do zlata díky příznivé ceně a nízkým úrokovým sazbám, které neumožňují vyšší výnosy tradiční investice jako je ropa, nebo pozemky.

Nový e-shop na prodej fyzického zlata

21.10.2015

Na unikátní tuzemské doméně Zlato.cz spustila na začátku října provoz společnost Zlato. Obsahově jde především o zpravodajský a informační portál, ale jeho prostřednictvím je také možné nakoupit investiční zlato v e-shopu.

Bude cena investičního zlata dále klesat pod hranici 1500?

4.3.2013

Zlato: pokles ceny investičního zlata se může zastavit díky zprávám o stimulaci ekonomik - Japonsko, EU, USA. Cena investičního zlata se nyní pohybuje pod hranicí 1580, aktuálně dnes posiluje +0,26% na 1576 USD za trojskou unci.

Zlato v Kašperských horách za 130 mld. Kč

1.3.2013

O zlato za 130 miliard, které podle odhadů ukrývají Kašperské Hory na Šumavě, je čím dál větší zájem. Po firmě Potamon, která žádala o povolení průzkumu ložisek loni, se o těžbu v regionu zajímá i společnost Gabreta Gold. Dalších pět firem lákají ložiska zlata ve Středočeském kraji