Madre de Dios, peruánská Amazonie

1.8.2013

Poptávka po zlatě neustává, honba po zlatonosných žilách vedla v minulosti zlatokopy do nevlídných končin severoamerického Klondaike. Nyní jsou v centru pozornosti nejvzdálenějších kouty Jižní ameriky. Konkrétně Madre de Dios, což je peruánská Amazonie. Dle odhadu analytiků z komoditních burz je jedna čtvrtina produkce investičního zlata pochází z nelegálních malých zlatonosných dolů. Toto zlato je hlavní zdroj investičního zlata pro komoditní burzy v Londýně a Dubaji. V souvislosti s nelegální těžbou zlata se nejvíce hovoří o zlatokopovi jménem El Gato (Kocour). Ten o sobě dává vědět kácením deštných pralesů v chráněných částech rezervace, aby zde doloval zlato. Z důvodu nelegální těžby, prý dělníci používají pouze přezdívky.V džungly amazonie bylo nalezeno zlato s největší světovou druhovou diverzitou ale také zde se nachází zlato s vysokou ryzostí.

Honba za zlatem vás může zavést do těch nejvzdálenějších a nejnebezpečnějších koutů země. Madre de Dios, peruánská Amazonie. 1/4 světového zlata pochází z malých a často nelegálních dolů. A právě ty tvoří hlavní zdroj koloběhu zlata, které jednou může skončit i na vašem prstě. Nelegální zlatokop známý jako El Gato neboli Kocour kácí deštný prales přímo uprostřed přírodní rezervace, aby mohl začít hledat zlato. Protože je tato činnost nezákonná, používají všichni dělníci pouze přezdívky. Tato džungle patří mezi místa s největší druhovou diverzitou na světě. Mimo to je ale proslulá vysokou ryzostí zlata, které se zde těží.

Aby El Gato věděl, kde má kopat, hledá téměř neviditelné zlatinky. Při hledání zlata počítá množství nalezených zlatinek. Půda bohatá na zlato je rozrušována pomocí motoru ze starého náklaďáku. Zlato je jeden z nejtěžších prvků a klesá až na dno vzniklého jezírka. Pomocí druhého motoru se sediment nasává na hrubou tkaninu, na té se zachycují drobné zlatinky a vše ostatní z ní voda odplaví. El Gato je jedním z tisíců zlatokopů, kteří se nahrnuli do této oblasti a kteří stále používají stejnou techniku jako jejich předchůdci před staletími. Jeho předkové používali zlato již před 4000 lety. A říše Inků se zmocnili Španělé, aby jejich zlato získali.

V celé historii lidstva nebylo vytěženo tolik zlata, kolik se za hodinu vyrobí oceli.

V současné době pochází téměř 10 % světových zásob zlata z Peru. A zde mnozí riskují vše, aby se k němu dostali. El Gatův 5členný tým pracuje 24 hodin denně s nadějí, že najde alespoň pár gramů zlata. Říká, že téměř každý rok přijde o jednoho člena týmu. Často je zaživa pohřbí sesuvy půdy. Jen v minulém roce zemřelo při práci 10 jeho přátel. Přišel taky o svého bratra. Před 2 lety zabil El Gatova bratra padající strom. Když má Gato dobrý den, podaří se mu z 25 tun zpracované hlušiny získat asi 30 gramů zlata. Ať se to zdá být jakkoli neefektivní, je to větší výnos, než jakým se může pochlubit většina průmyslových dolů. Doufá, že do rána vytěží dost zlata, aby ho mohl prodat v nedalekém městě Del Tauno. Místní mu říkají „Peklo na zemi“.

Po 24 hodinách práce se ilegální zlatokop El Gato chystá sesbírat své zlato na trh. El Gato doufá, že ze zlatinek zachycených ve tkanině sesbírá pár desítek gramů zlata. Na povrchu je spousta bláta, ale pod ním je zlato. Zlato je nejtěžší sediment, proto jeho jemná zrnka klesají ke dnu. Z této koncentrované rudy nyní musí získat čisté zlato. Jako vždy je to ale velice nebezpečná záležitost. Musí použít asi 200 gramů rtuti, aby se veškeré zlato nahromadilo u dna. Rtuť se přimíchává do bláta více než hodinu. Při tom přitahuje zlatinky jako magnet. Je to ale neurotoxin. Může zničit mozek, nervový systém, ledviny i játra. A na několik generací otrávit celé ekosystémy. Po hodinovém promíchávání hledá El Gato rtuť sloučenou se zlatem. El Gatův nález velikosti čajového šálku tvoří jen nepatrnou část světových dodávek zlata. Než je prodá, musí směs zahřát, aby se z ní rtuť odpařila. Podařilo se mu získat 30 gramů čistého zlata.

A prozatím si El Gato může být jist i jeho původem. Konečně je v Delta Uno. Vládne tu klasická zlatá horečka. Lidé se sem sjíždějí, aby zde hledali štěstí. A po nocích zapíjejí své neúspěchy. Okolní krajinu, která kdysi oplývala deštnými pralesy, těžba úplně změnila. S narůstající poptávkou začínají El Gato a další těžit ve stále odlehlejších oblastech. A právě zde vstoupí El Gatovo zlato na světový trh. Veškerým výnosem Gatovy těžké práce je pouze pár desítek gramů zlata. Za svůj příspěvek do světové nabídky zlata dostal zaplaceno méně než 800 dolarů. Co se se zlatem bude dít teď, to už si každý může jen domýšlet. Jedna věc je ale jistá. Jakmile El Gatovo zlato vstoupí na světový trh, bude znovu a znovu používáno a v průběhu věků už nebude možné zjistit jeho původ.

Zpět na přehled článků

Zajímavosti o zlatu

Navzdory výraznému růstu cen zlata se jeho těžařům v posledních šesti letech jedinkrát nepodařilo dostihnout výkon vzácného kovu. Největší hráči v odvětví teď vystoupili s iniciativou, která jim má pomoci získat zpět důvěru investorů. Chtějí trhu poskytnout lepší, relevantní informace o vývoji produkčních nákladů. více zde

 

<a href="http://www.mt5.com/">Forex Portal</a>

Investiční zlato prolamuje další hranice směrem dolů

12.11.2015

Cena zlata dnes klesá pod hranici 1080 USD za trojskou unci

Zlaté šperky zlevňují a lákají k investici

9.11.2015

Prodejcům investičního zlata v ČR roste prodej až trojnásobně. Zákazníci vyhledávají investici do zlata díky příznivé ceně a nízkým úrokovým sazbám, které neumožňují vyšší výnosy tradiční investice jako je ropa, nebo pozemky.

Nový e-shop na prodej fyzického zlata

21.10.2015

Na unikátní tuzemské doméně Zlato.cz spustila na začátku října provoz společnost Zlato. Obsahově jde především o zpravodajský a informační portál, ale jeho prostřednictvím je také možné nakoupit investiční zlato v e-shopu.

Bude cena investičního zlata dále klesat pod hranici 1500?

4.3.2013

Zlato: pokles ceny investičního zlata se může zastavit díky zprávám o stimulaci ekonomik - Japonsko, EU, USA. Cena investičního zlata se nyní pohybuje pod hranicí 1580, aktuálně dnes posiluje +0,26% na 1576 USD za trojskou unci.

Zlato v Kašperských horách za 130 mld. Kč

1.3.2013

O zlato za 130 miliard, které podle odhadů ukrývají Kašperské Hory na Šumavě, je čím dál větší zájem. Po firmě Potamon, která žádala o povolení průzkumu ložisek loni, se o těžbu v regionu zajímá i společnost Gabreta Gold. Dalších pět firem lákají ložiska zlata ve Středočeském kraji