Bylo napsáno o zlatě

1.2.2012

 

  19.3. 2012    Nižší ceny zlata vedou centrální banky k jeho nákupu

Během roku 2011 nakoupily centrální banky v celém světě dohromady více zlata, než v předchozích 40 letech. Kupujícími ale nebyly centrální banky Evropy, které v té době více zlata prodávaly, než nakupovaly, ale centrální banky zemí patřících do skupiny rozvíjejících se ekonomik. Ty potřebovaly směnit cizí měnu za něco jiného, než americké dolary, eura nebo jiný kus papíru. Měna má totiž, při její zvyšujícím se množství, tendenci ke znehodnocení.

Rusko, Mexiko a Jižní Korea nakoupily v roce 2011 nejvíce zlata přes Banku pro mezinárodní platby (Bank for International Settlements  - BIS), nicméně se předpokládá, že největším kupcem v roce 2011 byla Čína. Ta je schopna svou potřebu pokrýt vlastní, světu vedoucí, produkcí. Rusko a Filipíny také v minulosti získávaly zlato ze svých zdrojů a neobjevily se tak v registru BIS.

Obchodníci zaznamenali, že BIS byl v minulých týdnech aktivním kupcem. Bylo tomu díky poklesu cen. Spotová cena klesla o přibližně 14% od záříového maxima, jež činilo okolo $ 1920 za unci. Minulý týden BIS nakoupila 4-6 tun zlata, a jak ceny klesaly, nakupovala ještě více. Obchodníci věří, že nákupy provedené BIS v minulých 4 týdnech jsou více než dvojnásobné.

Nižší ceny zlata vytvářejí také typickou odpověď Číny a Indie s vysokou poptávkou po ceremoniálních zlatých špercích. Skrze celý býčí pohyb, od minimálních částek, Čína a Indie byly horlivými kupci právě kvůli svým potřebám ceremoniálních šperků. Nárůst cen však způsobil, že zlato již není dostupné pro střední třídu, která se na nákupech takovýchto šperků nejvíce podílela. Ta začala opět nakupovat, jakmile cena zlata prošla malou korekcí. Jak cena zlata stoupá spolu s čínským a indickým bohatstvím, Úroveň tolerance ceny střední třídy se při korekci každoročně objeví.

Jakmile se centrální banky rozvíjejících se ekonomik staly hlavními kupci, centrální banky starého světa jednoduše přestaly prodávat. V roce 1999 uzavřená Washingtonská dohoda o zlatě (Washington Agreement on gold) povolila evropským centrálním bankám snížit velikost zlatých rezerv, a po deset let tak mohl být prodej zlata centrálními bankami s určitostí očekáván. To teď skončilo. Jak Evropská centrální banka chrlí bez přestání nová eura, Evropa se spoléhá na to, co zbylo z jejího zlata.

 16.3. 2012    Zlato: Vše ukazuje pro růst cen

Názor Matta McCalla

Pokud zadáte do Google vyhledávače heslo „prognóza vývoje ceny zlata“, objeví se mnoho různých odpovědí na budoucí směr ceny tohoto žlutého kovu. Jsou různé, od názoru, že cena zlata bude stále klesat, až po prognózy vzrůstu na $ 6000 za unci. Pokud budete hledat dost důkladně, najdete i předpovědi růstu ceny na pěticiferné sumy.

V prosinci Citigroup prognózovala vzrůst ceny na $ 2300 až $ 2400, ke které mělo podle nich dojít během druhé poloviny roku 2012. Ve výzkumu, který firma udělala, bylo možno vidět cenu zlata pohybující se k $3400 v následujících dvou letech. Pokud má Citi pravdu, v dalších dvou letech se cena opět zdvojnásobí.

Proč si myslím, že cena půjde stále býčím směrem?

Když se podívám na stav globální ekonomiky, jsou zde podle mého názoru, tři možné scénáře. Všechny tři mají potenciál poskytnout ceně zlata býčí prostředí.

První, a nejpravděpodobnější, zahrnuje skromný růst celosvětové ekonomiky. Rozvinuté země jako USA a západní Evropa porostou přibližně tempem 2.5% ročně, a rozvíjející se trhy o něco rychleji. Tento scénář předpokládá, že to nejhorší v Evropě je již za námi a že se v příštích letech neobjeví žádná „černá labuť“ (černá labuť – v angličtině „black swan“ symbolizuje událost velmi zřídkavou, zato s dalekosáhlým dopadem. Stejnojmennou knihu napsal autor Nassim Nicholas Taleb).

V tomto případě by euro dále neoslabovalo vůči dolaru. Takže nedávný pohyb vzhůru by byl pouze krátkodobý. Dlouhodobý graf dolarového indexu ukazuje, že index se již asi po jednu dekádu nachází v downtrendu. To nastalo, protože vláda stále udržuje svou „tvrdou dolarovou politiku“.

Další faktor, který přispěje k nízké hodnotě měny, bude strategie vlády posilující podstatné zvýšení vývozu. Jediný způsob, jak dosáhnout jejich šlechetného cíle, bude udržet hodnotu dolaru nízkou.

Proč je tedy hodnota dolaru tak důležitá? Protože z historického hlediska cena zlata a dolaru byly nepřímo úměrně svázány. Pokud dolar klesal, zvýhodnilo to komodity, které jsou oceněny v měně. Cena zlata se tedy pohybuje v opačném směru vůči dolaru.

Při pomalém růstu je pravděpodobnost pokračování býčího trendu nadprůměrná. Silný, ale přesto ne příliš robustní akciový trh a ekonomika bude udržovat investory ostražité. Zlato by mělo profitovat z malých propadů akciového trhu, protože se investoři budou snažit diverzifikovat, a ochránit tak své portfolio.

Rizika

Největší riziko pro zlato během skromného růstu je to, že investoři budou spokojení a nebudu ve zlatě spatřovat bezpečný přístav proti inflaci a geopolitickým událostem. Tato spokojenost nastane, pokud inflace zůstane na přibližně stejné výši a geopolitická situace neeskaluje ze současné úrovně. V tom případě začnou investoři přelévat peníze z peněžního trhu do cenných papírů, což povede k odprodeji zlata ve prospěch akcií a fondů.

Hedgeové fondy by také významně ovlivnit cenu zlata. Pokud se bude dařit akciím lépe, než žlutému kovu, budou natlačeny prodat zlato a směnit jej tak za cenné papíry, aby udržely krok s trhem. Masový prodej zlata velkými fondy by mohl způsobit paniku a stlačit tak cenu zlata dolů.

Příště ...

V dalších článcích se Matt zaměří na další dva scénáře vývoje globální ekonomiky, jež zahrnují robustní ekonomický růst a celkové ekonomické zhroucení s dvojitou recesí. Matt také nabídne svůj soukromý názor na vývoj ceny zlata v následujících letech. Také bude psát o potenciálních „černých labutích“ a o tom, jak mohou ovlivnit cenu zlata.

 Matt McCall je zakladatelem a prezidentem Penn Financial Group, investiční a poradenské společnosti, která se specializuje na ETF certifikáty a individuální správu portfolií. 

15.3. 2012 Silný dolar sráží ceny zlata a stříbra 

Ceny zlata a stříbra klesají, jak dolar sílí. Dolar začal posilovat poté, co FED v úterý neprohloubil uvolňování měnové politiky, a slíbil světlejší zítřky americké ekonomiky. Spotová cena zlata se dnes obchodovala o 1.5% níže, na $ 1 649.56 za unci. Dubnové komoditní kontrakty na zlato ...

Dubnové komoditní kontrakty na zlato se na COMEXu v současnosti obchodují o 2.76% níže, tedy na 1 647.40 za unci.

Ole Hansen, hlavní manažer Saxo Bank, řekl Reuters, že jsme svědky toho, jak se výnos desetiletého amerického státního dluhopisu vymyká ze vzorce, podle něhož se posledních pět, nebo šest měsíců obchodoval, a to je jedna z předzvěstí pro změnu postoje. Hansen také řekl, že ví, jak umíněny FED, a hlavně Bernanke umí být, což mu umožňuje tvrdit, že konstatování, že jsme svědky růstu, je překvapující. Hansen dodal, že neprohloubení kvantitativního uvolňování a vyšší úrokové sazby nejsou dobré pro vývoj cen zlata v krátkodobém horizontu.

Walter de Wet, analytik Standard Bank, řekl Reuters, že co se týče reálných úrokových sazeb, ty zůstanou ještě nějakou dobu nízké. De Wet prohlásil, že ekonomické podmínky mohou naznačovat, že úrokové míry FEDu jsou příliš nízké, a takový zmatek v minulosti způsobil býčí trend zlata.

Ceny stříbra se dnes také prudce snižovaly. Spotová cena pro stříbro byla o 2.64% níže, tedy na $ 32.69 za unci.

Internetové akcie Silver Trust (ETF) (NYSE:SLV) se právě obchodují o 3.13% níže, tedy na $ 31.25, Pro Shares Ultra Siver (ETF) (NYSE:AGQ) se obchodují o 6.18% níže, na $ 54.23 a Pro Shares Ustra Short Silver (NYSE: ZLS) jsou o 6.14% výše, na $ 10.72.

PK, zlato-centrum.cz 

10.3. 2012 Proč investiční zlato? 

Máte volné finanční prostředky, které byste rádi investovali, ale nevíte kam? Nechcete, aby inflace stále snižovala hodnotu vašich peněz? Chcete vysoký výnos?  Investujte do Investičního zlata. Na rozdíl od minimálních (nebo žádných) výnosů z akcií, dluhopisů či nemovitostí, roste cena zlata stabilně už 11 let s průměrným ročním nárůstem více než 18%, přičemž růst ceny zlata se očekává i v budoucnu.

Investiční zlato je součástí rezerv centrálních bank a bohatých států. Vytvořte si i vy své „zlaté rezervy“.

Investiční zlato koupíte ve formě zlatých mincí či zlatých cihel. Svou stabilitou překonává výnosy na finančních trzích, i když vám nepřináší úroky. Zlato by tedy nemělo chybět jako pojistka v žádném kvalitním investičním portfoliu.

 Proč do investičního zlata investovat?

  • Investiční zlato je bezpečnou a vyhledávanou formou investice.
  •  Zlaté cihly a zlaté mince jsou investiční produkty, které mají vždy svou hodnotu.
  •  Reálná cena zlata je stabilní už tisíce let. Jedná se proto o jednu z nejbezpečnějších forem investování.
  •  Na rozdíl od zlatých šperků je investiční zlato ze zákona osvobozeno od placení DPH. 

 Proč nakoupit investiční zlaté cihly:

  • Jsou vhodné především pro investory, které zajímá co nejnižší cena zlata za gram.

 Proč nakoupit investiční zlaté mince:

  • Jsou vhodné pro investory, které kromě investiční hodnoty zboží zajímá i estetické zpracování.
  • Cena investičních zlatých mincí je jen mírně vyšší, než cena stejně vážících zlatých slitků.
  • Mince se prodávají v jednouncovém provedení. Investiční zlaté mince se vyrábějí ve velkých objemech a nemají žádnou numismatickou hodnotu.
  • Platíte tedy pouze za zlato.

 Investiční zlato je jednoduchým nástrojem pro vaši investici, který vás pojistí na zlé časy.

7.3. 2012 Ceny zlata versus finanční stabilita

Změnilo se zlato z bezpečného přístavu v bublinu? A co je důležitější, bude indický finanční systém v ohrožení, pokud bublina praskne? Tyto závažné otázky jsou pokládány pracovníkům RBI (Reserve Bank of India – Indická centrální banka) Rabimu N. Mishrovi a G. Jaganu Mohanovi v jejich nedávno publikované práci s názvem „Ceny zlata a finanční stabilita v Indii“.

Tito vědci použili ekonometriku k analýze vztahu cen zlata k dalším proměnným. Ve své práci se zaměřili na časové rozpětí dvou dekád. Nakonci práce ale prohlásili, že nenašli důkaz o tom, že by cena zlata byla bublinou. Přesto poukazují na to, že se ceny zlata chovají od roku 2003 podivně.

Celkově došli k uklidňujícímu závěru, že i kdyby ceny zlata klesly, nebude to znamenat pro indický finanční systém zvlášť závažné riziko.

Nejprve autoři použili statistickou analýzu, aby prokázali, že cenu slitků v Indii nejvíce ovlivňují mezinárodní ceny zlata a směnný kurz rupie k dolaru.

Toto vysvětlují dvěma faktory. Indie většinu zlata, které potřebuje, dováží. Deregulace dovozu zlata zajistila, že většina ho prochází skrze úřední orgány.

Oproštění se od minulosti

Teď, když indické ceny zlata sotva drží krok s globálními, co tedy hýbe s celosvětovými cenami? Tyto faktory se právě stále mění.

Autoři analyzovali vztah cen zlata k ostatním proměnným finančního trhu, a došli k závěru, že před rokem 2003 ceny akcií, globální míra inflace a dolar byly největšími faktory ovlivňující celosvětové pohyby ceny zlata.

V té době zlato dobře sloužilo jako dlouhodobá ochrana proti inflaci, a pohyby jeho ceny většinou směřovaly opačně, než tomu bylo u akciových trhů.

Tyto obecné zákonitosti se však po roce 2003 změnily a cenu zlata začala ovlivňovat míra inflace sama o sobě.

V krátkodobém horizontu je inflace sice zanedbatelná, cenu zlata však v tom případě ovlivňují více samotné výkyvy amerického dolaru, než cokoli jiného.

Z toho autoři vyvozují: „Je možné, že neslábnoucí růst celosvětových cen zlata od roku 2003 … je výsledkem panického nakupování“.

Bublina?

Takže pokud se skutečně cena zlata chová neobvykle, je na ní skutečně bublina? Na tuto otázku neexistují žádné jasné odpovědi.

Koneckonců definice říká ... celý článek na Ropa.cz

 

2.3. 2012 Bernankeho nečinnost způsobila pád ceny zlata

Investoři utíkají od zlata, což způsobuje pád jeho cen o téměř $100 (US) za unci. Stalo se tak poté, co
předseda FEDu ve tříhodinovém projevu ani jednou nenaznačil potřebu zvyšování měnové zásoby.

Pád cen zlata se rozšířil i na stříbro které se obchodovalo za $37 za unci před projevem, ale poté
spadlo na $34.65. Tato rána zasazená trhům s drahými kovy byla hlavním důvodem razantního
poklesu na burze cenných papírů v Torontu. Ta je totiž orientovaná převážně na zdroje.

celý článek viz. ROPA.CZ

1.3. 2012 Komodity posilují díky ropě a zlatu

Komodity posilují díky ropě a zlatu

Minulý týden zaznamenaly komodity vzestup. Nejvíce zhodnotily vzácné kovy, naopak průmyslové
kovy a zemědělské komodity tento trend nenásledovaly. Co to zapříčinilo? Nejvíce spory na Středním
východě, oslabení dolaru z důvodu potvrzení záchranného balíčku pro Řecko a také vzestup
akciových trhů.

Nejvíce se 6,3 % posílilo stříbro, hned v závěsu ropa WTI s 5,8 % zhodnocením, která tak překonala
devítiměsíční maximum a cena překonala hranici 120 dolarů. Obavy na trhu s ropou jsou nekonečné.
Na jednu stranu Libye oznámila zvýšení exportu ropy, na druhou stranu jsou problémy s dodávkami
ropy od menších dodavatelů jako jsou Jemen, Jižní Súdán a Sýrie.

celý článek viz. eAkcie.cz

Zpět na přehled článků

Zajímavosti o zlatu

Navzdory výraznému růstu cen zlata se jeho těžařům v posledních šesti letech jedinkrát nepodařilo dostihnout výkon vzácného kovu. Největší hráči v odvětví teď vystoupili s iniciativou, která jim má pomoci získat zpět důvěru investorů. Chtějí trhu poskytnout lepší, relevantní informace o vývoji produkčních nákladů. více zde

 

<a href="http://www.mt5.com/">Forex Portal</a>

Investiční zlato prolamuje další hranice směrem dolů

12.11.2015

Cena zlata dnes klesá pod hranici 1080 USD za trojskou unci

Zlaté šperky zlevňují a lákají k investici

9.11.2015

Prodejcům investičního zlata v ČR roste prodej až trojnásobně. Zákazníci vyhledávají investici do zlata díky příznivé ceně a nízkým úrokovým sazbám, které neumožňují vyšší výnosy tradiční investice jako je ropa, nebo pozemky.

Nový e-shop na prodej fyzického zlata

21.10.2015

Na unikátní tuzemské doméně Zlato.cz spustila na začátku října provoz společnost Zlato. Obsahově jde především o zpravodajský a informační portál, ale jeho prostřednictvím je také možné nakoupit investiční zlato v e-shopu.

Bude cena investičního zlata dále klesat pod hranici 1500?

4.3.2013

Zlato: pokles ceny investičního zlata se může zastavit díky zprávám o stimulaci ekonomik - Japonsko, EU, USA. Cena investičního zlata se nyní pohybuje pod hranicí 1580, aktuálně dnes posiluje +0,26% na 1576 USD za trojskou unci.

Zlato v Kašperských horách za 130 mld. Kč

1.3.2013

O zlato za 130 miliard, které podle odhadů ukrývají Kašperské Hory na Šumavě, je čím dál větší zájem. Po firmě Potamon, která žádala o povolení průzkumu ložisek loni, se o těžbu v regionu zajímá i společnost Gabreta Gold. Dalších pět firem lákají ložiska zlata ve Středočeském kraji