Bude barevné zlato módní záležitostí?

26.10.2012

Bude barevné zlato módní záležitostí?

Britským vědcům se podařilo upravit zlato tak, že dokážou libovolně určit jeho barvu. Vytvářením mikroskopických vzorců na povrchu zlata se britskému týmu vědců podařilo změnit jeho barvu ze žluté na modrou.

Kromě modifikace různých odstínů tradiční zlatavé žluti, dokáží dle agenturních zprávy BBC změnit povrchovou barvu do modré, rudé či zelené barvy. Pravděpodobně by tak šlo o světovou premiéru, kdy se takto dokáže měnit viditelná barva kovového povrchu.

Vědecké vysvětlení podal veřejnosti jeden z členů týmu pro nanofotoniku a metamateriály na Southampton University takto: Barvy kovových předmětů včetně zlata, které lidské oko vidí kolem sebe, jsou určovány interakcí světla s těmito objekty. Věc, která odráží červené světlo a pohlcuje jiné jeho vlnové délky, se tak bude lidskému oku jevit jako červená. Po vyražení vzorců o velikosti pouhých sta nanometrů jsme zjistili, že dokážeme řídit to, jaké vlnové délky světla kov pohlcuje a jaké odráží, Tyto mikroskopické vzorce dokáží pak změnit způsob, kterým zlato pohlcuje a odráží světlo. Což má za následek změnu barvy, kterou člověk vnímá. Tento postup je možno aplikovat i na ostatní kovy jako stříbro nebo hliník. Cílem je vyvinout technologii použitelnou pro zlatníky a klenotníky. Současně by se podobná technologie dala použít pro ochranné prvky papírových bankovek.

Autor: Petr Tnemilk 

Zpět na přehled článků

Zajímavosti o zlatu

Navzdory výraznému růstu cen zlata se jeho těžařům v posledních šesti letech jedinkrát nepodařilo dostihnout výkon vzácného kovu. Největší hráči v odvětví teď vystoupili s iniciativou, která jim má pomoci získat zpět důvěru investorů. Chtějí trhu poskytnout lepší, relevantní informace o vývoji produkčních nákladů. více zde

 

<a href="http://www.mt5.com/">Forex Portal</a>

Investiční zlato prolamuje další hranice směrem dolů

12.11.2015

Cena zlata dnes klesá pod hranici 1080 USD za trojskou unci

Zlaté šperky zlevňují a lákají k investici

9.11.2015

Prodejcům investičního zlata v ČR roste prodej až trojnásobně. Zákazníci vyhledávají investici do zlata díky příznivé ceně a nízkým úrokovým sazbám, které neumožňují vyšší výnosy tradiční investice jako je ropa, nebo pozemky.

Nový e-shop na prodej fyzického zlata

21.10.2015

Na unikátní tuzemské doméně Zlato.cz spustila na začátku října provoz společnost Zlato. Obsahově jde především o zpravodajský a informační portál, ale jeho prostřednictvím je také možné nakoupit investiční zlato v e-shopu.

Bude cena investičního zlata dále klesat pod hranici 1500?

4.3.2013

Zlato: pokles ceny investičního zlata se může zastavit díky zprávám o stimulaci ekonomik - Japonsko, EU, USA. Cena investičního zlata se nyní pohybuje pod hranicí 1580, aktuálně dnes posiluje +0,26% na 1576 USD za trojskou unci.

Zlato v Kašperských horách za 130 mld. Kč

1.3.2013

O zlato za 130 miliard, které podle odhadů ukrývají Kašperské Hory na Šumavě, je čím dál větší zájem. Po firmě Potamon, která žádala o povolení průzkumu ložisek loni, se o těžbu v regionu zajímá i společnost Gabreta Gold. Dalších pět firem lákají ložiska zlata ve Středočeském kraji