2. díl: Španělský poklad

17.7.2013

Španělský poklad

Španělé přišli do Utahu hledat sedm zlatých měst. Zotročili indiány, ti se ale nakonec spojili, Španěly vyhnali a pozabíjeli. Velká bitva se strhla právě ve chvíli, kdy se Španělé snažili přemístit svůj zlatý poklad: 80 zlatých cilhel, každá vážila 4,5 kilogramu. Přeživší Španělé ukryli poklad do jeskyně, aby se pro něj později vrátili. A přesně tuhle jeskyni hledá Steve Shaffer.

Španělé dobyli civilizace Severní i Jižní Ameriky. Po celá staletí zlato loupili, tavili a využívali k posílení moci katolické církve. Důkazy jejich úspěchů naleznete v kostelích po celém světě. Španělé přepravili mezi kontinenty nesčetné množství zlata a část se ho během cest pochopitelně ztratila. Mnozí po těchto ztracených pokladech pátrají dodnes. V poslední době byl jeden z nich nalezen u pobřeží Floridy. A zatímco historici zpochybňují, že by Španělé kdy byli v Utahu, Steve Shaffer jim chce dokázat pravý opak.

Steve je vyučený potrubář, kterého Utové naučili číst své symboly. Tvrdí, že pomocí map a symbolů na stromech již malou část pokladu našel. Podle vlastních slov se nyní blíží k největšímu objevu svého života: 80 cihel španělského zlata známého jako poklad Černého býka. Stevův tým se skládá z jeho věrných přátel, Stewarta, Johna a syna Codyho. Za ztraceným zlatem se tým vydává s knihou indiánských symbolů. Mnoho map jim dali místní indiáni, Navahové a Jutové a pochází z dob starých zlatokopů, kteří pátrání vzdali. Steve trdí, že o pokladu s tajemnou přezdívkou Černý býk by se nikdy nedozvěděl bez mapy, kterou zanechal starý rančer Brinkerhoff.

Brinkerhoff tvrdil, že poklad je poblíž místa, kde spatřil černého býka. Bohužel ale zemřel dříve, než se pro něj stačil vrátit. Symboly používá Steve k hledání pokladu už dobrých 40 let. Učil se je od těch nejlepších, od svých indiánských přátel z kmene Jutů. Nashromáždil asi 4000 symbolů a stále je používá. Během několika hodin našli velké množství symbolů. Některé symboly jsou pro hledače pokladů notoricky známé, jiné si ale Steve vykládá po svém. Sheffer má za to, že předkové dnešních hledačů pokladů překreslili některé symboly z umírajících stromů na ty mladší. Falešné symboly jiných hledačů pokladů stojí drahocenný čas. A Steve doufá, že poklad nalezne jako první. V Utahu se Steve Shaffer blíží ke svému cíli. V honbě za pokladem už podnikl nespočet výprav a obává se, že i tato by mohla skončit zklamáním. Ale stejně jako ostatní nadšenci, ani on se jen tak nevzdává.

Tým Steva Shaffera našel jeskyni, tak jak ji popisoval starý Brinkerhoff. Chystají se spustit do části jeskyně, kde podle nich leží poklad Černého býka. Doufají, že zahlédnou zlaté cihly. John ale nic nevidí. Žádné cihly tady nejsou. Už 40 let končí tento příběh stále stejně. Falešnými stopami. Steve se ale rozhodně nechystá skončit. Hodlá pátrat dál, dokud nevyčerpá všechny možnosti.

Zdroj: ČT

Zpět na přehled článků

Zajímavosti o zlatu

Navzdory výraznému růstu cen zlata se jeho těžařům v posledních šesti letech jedinkrát nepodařilo dostihnout výkon vzácného kovu. Největší hráči v odvětví teď vystoupili s iniciativou, která jim má pomoci získat zpět důvěru investorů. Chtějí trhu poskytnout lepší, relevantní informace o vývoji produkčních nákladů. více zde

 

<a href="http://www.mt5.com/">Forex Portal</a>

Investiční zlato prolamuje další hranice směrem dolů

12.11.2015

Cena zlata dnes klesá pod hranici 1080 USD za trojskou unci

Zlaté šperky zlevňují a lákají k investici

9.11.2015

Prodejcům investičního zlata v ČR roste prodej až trojnásobně. Zákazníci vyhledávají investici do zlata díky příznivé ceně a nízkým úrokovým sazbám, které neumožňují vyšší výnosy tradiční investice jako je ropa, nebo pozemky.

Nový e-shop na prodej fyzického zlata

21.10.2015

Na unikátní tuzemské doméně Zlato.cz spustila na začátku října provoz společnost Zlato. Obsahově jde především o zpravodajský a informační portál, ale jeho prostřednictvím je také možné nakoupit investiční zlato v e-shopu.

Bude cena investičního zlata dále klesat pod hranici 1500?

4.3.2013

Zlato: pokles ceny investičního zlata se může zastavit díky zprávám o stimulaci ekonomik - Japonsko, EU, USA. Cena investičního zlata se nyní pohybuje pod hranicí 1580, aktuálně dnes posiluje +0,26% na 1576 USD za trojskou unci.

Zlato v Kašperských horách za 130 mld. Kč

1.3.2013

O zlato za 130 miliard, které podle odhadů ukrývají Kašperské Hory na Šumavě, je čím dál větší zájem. Po firmě Potamon, která žádala o povolení průzkumu ložisek loni, se o těžbu v regionu zajímá i společnost Gabreta Gold. Dalších pět firem lákají ložiska zlata ve Středočeském kraji