10 zemí, jež drží v rukou zlato světa

23.2.2013

10. Indie

 • Zlaté rezervy: 557,7 tun
 • Procento zlata z celkových devizových rezerv: 10%
 • HDP: $ 1,82 bilionů (10. místo na světě)
 • Výkon akciového trhu: BSE (Bombay Stock Exchange) ve 3. kvartálu 2012 posílila o 7,6%, vzhledem ke stejnému období minulého roku posílila o 21%.

Na seznamu World Gold Council (WGC) se Indie řadí na 11. místě. Pokud ale pomineme Mezinárodní měnový fond (MMF), patří na místo 10. Indie je dlouhodobě pravidelným kupcem zlata a tento trend bude pravděpodobně pokračovat. Vláda totiž musí podporovat svou měnu i přesto, že ekonomika je volatilní. Během roku 2009 Indie nakoupila od MMF 200 tun zlata za téměř $7 miliard. MMF své zlato prodal za účelem navýšení kapitálu. Ekonomika, na které závisí 1,2 miliardy lidí, musí mít v centrální bance hmotná aktiva. Také sama populace země využívá zlato v hojné míře na klenoty a také k udržení bohatství. Indie tak bude v následujících pravděpodobně v nákupu zlata pokračovat.

9. Nizozemí

 • Zlaté rezervy: 612,5 tun
 • Procento zlata z celkových devizových rezerv: 59,8%
 • HDP: $ 838 miliard (17. místo na světě)
 • Výkon akciového trhu: AEX ve 3. kvartálu roku 2012 posílil o 5,1%, vzhledem ke stejnému období minulého roku posílil o 3,4%.

Může se zdát překvapivé, že Nizozemí vlastní tolik zlata. Je však důležité si uvědomit, že se jedná o bývalou koloniální mocnost s dlouhou historií jako velmi bohatý národ. Populace země činí 16,7 milionů, a řadí se na 63. místo na světě. HDP je však již na 17. místě. Stejně jako jiné evropské národy, ani Nizozemí neprodalo veškeré zlato dle nařízení WGA a nachází se nyní pod stejným tlakem, jako ostatní evropské národy. Je nepravděpodobné, že by v budoucnu země prodala větší množství zlata. Pokud dojde k pádu eura, bude ho možná potřebovat.

8. Japonsko

 • Zlaté rezervy: 765,2 tun
 • Procento zlata z celkových devizových rezerv: 3,2%
 • HDP: $ 5,86 bilionů (3. místo na světě)
 • Výkon akciového trhu: Nikkei 225 ve 3. kvartálu 2012 klesl o 1,5%, vzhledem ke stejnému období minulého roku posílil o 4,6%.

Japonsko musí držet vysoké množství zlata. Japonská centrální banka udržuje úrokové sazby téměř na nule už asi 20 let. Protože po nukleárním neštěstí a tsunami hrozilo, že Japonsko upadne opět do recese, musela japonská centrální banka zlato prodat, aby podpořila ekonomiku napumpováním japonského jenu v hodnotě $ 200 miliard. V budoucnu bude země pravděpodobně potřebovat zlato znovu koupit k podpoře své široké monetární základny. Do té doby ale zůstane japonský jen jednou z nejsilnějších světových měn, což zdražuje zemi export. Japonsko má sice 127 milionů obyvatel, ale porodnost v zemi je rekordně nízká a populace tak rychle stárne.

7. Rusko

 • Zlaté rezervy: 936,7 tun
 • Procento zlata z celkových devizových rezerv: 9,6%
 • HDP: $ 1,85 bilionů (9. místo na světě)
 • Výkon akciového trhu: MICEX ve 3. kvartálu 2012 oslabil o téměř 4%, vzhledem ke stejnému období minulého roku rovněž oslabil.

Rusko kupuje zlato spolu s jeho rostoucími globálně-ekonomickými ambicemi.  Podle 24/7 Wall Street nakoupilo Rusko během let 2007 až 2010 290 tun zlata. Rusko je velmi bohaté na přírodní zdroje a prezident Vladimír Putin a jeho spojenci chtějí, aby se země stala větší ekonomickou velmocí. S populací 142 milionů obyvatel a HDP $ 1,85 bilionů je pravděpodobné, že zásoby zlata budou stále narůstat.

Zpět na přehled článků

Zajímavosti o zlatu

Navzdory výraznému růstu cen zlata se jeho těžařům v posledních šesti letech jedinkrát nepodařilo dostihnout výkon vzácného kovu. Největší hráči v odvětví teď vystoupili s iniciativou, která jim má pomoci získat zpět důvěru investorů. Chtějí trhu poskytnout lepší, relevantní informace o vývoji produkčních nákladů. více zde

 

<a href="http://www.mt5.com/">Forex Portal</a>

Investiční zlato prolamuje další hranice směrem dolů

12.11.2015

Cena zlata dnes klesá pod hranici 1080 USD za trojskou unci

Zlaté šperky zlevňují a lákají k investici

9.11.2015

Prodejcům investičního zlata v ČR roste prodej až trojnásobně. Zákazníci vyhledávají investici do zlata díky příznivé ceně a nízkým úrokovým sazbám, které neumožňují vyšší výnosy tradiční investice jako je ropa, nebo pozemky.

Nový e-shop na prodej fyzického zlata

21.10.2015

Na unikátní tuzemské doméně Zlato.cz spustila na začátku října provoz společnost Zlato. Obsahově jde především o zpravodajský a informační portál, ale jeho prostřednictvím je také možné nakoupit investiční zlato v e-shopu.

Bude cena investičního zlata dále klesat pod hranici 1500?

4.3.2013

Zlato: pokles ceny investičního zlata se může zastavit díky zprávám o stimulaci ekonomik - Japonsko, EU, USA. Cena investičního zlata se nyní pohybuje pod hranicí 1580, aktuálně dnes posiluje +0,26% na 1576 USD za trojskou unci.

Zlato v Kašperských horách za 130 mld. Kč

1.3.2013

O zlato za 130 miliard, které podle odhadů ukrývají Kašperské Hory na Šumavě, je čím dál větší zájem. Po firmě Potamon, která žádala o povolení průzkumu ložisek loni, se o těžbu v regionu zajímá i společnost Gabreta Gold. Dalších pět firem lákají ložiska zlata ve Středočeském kraji