1.díl: Příběhy loupeží zlata - Brinks Mat

26.6.2013

Na světě existuje spousta zkušených pašeráků a mnoho známých pašeráckých tras. Přesto nebylo jasné, kam se ukradené zlato podělo. Po loupeži v Brinks Mat se detektiv Tony Brightwell snažil ukradené zlato najít co nejrychleji, aby ho zloději nestihli přetavit a vrátit na trh. Jeho tým brzy pozatýkal všechny, kdo byli do loupeže zapleteni, včetně komplice, který jim pomohl vniknout do skladiště. Nikdo ale nechtěl prozradit, kde zlato skončilo. Víme, že najednou se ho tedy nezbavili. Vyšetřování nás zavedlo k několika zdrojům v Hatton Garden, o kterých jsme přesvědčeni, že byly do celé záležitosti zapleteny.

Zlato tvoří méně než 1 miliardtinu zemské kůry. Veškeré vytěžené zlato by vytvořilo krychli s délkou hran pouhých 20 m. Tak malou, že by se vešla do podstavce sochy Svobody.

Londýnská čtvrť Hatton Garden je tradičním centrem zlatníků a klenotníků. Velice rychle se stala hlavním cílem Brightwellova vyšetřování. Brightwell věděl, že ukradené zlato bylo ryzí a že pocházelo od firmy Johnson Matthey, největší a nejstarší rafinerie kovů na světě. Každý den se v rafinerii v Utahu vyrobí zhruba tuna zlata v hodnotě zhruba 30 milionů dolarů. Cihly mají ryzost 99,99 % a jsou na nich vyražena identifikační sériová čísla. Ale ani Johnson Matthey nezná pravou minulost vlastního zlata. Nemá žádné identifikační znaky ajednoho dne se stejně všechno smíchá dohromady. Do rafinerií jako Johnson Matthey se dostávají cihly nečistého zlata z mnoha různých zdrojů. Cihly často obsahují příměsi jiných kovů, například stříbra nebo mědi. Aby se z nich stalo žluté zlato, musí se nejdříve zušlechtit. Do rafinerie se dostávají zpravidla dva druhy zlata. Prvním je vytěžené zlato, které je základní surovinou. Menší část tvoří zlomkové zlato a klenoty. Recyklují se i mobilní a telefony a zlaté tuby.

Tony Brightwell byl přesvědčen, že zloději z Brinks Mat se pokusí zastřít původ ukradeného zlata tím, že zamaskují jeho ryzost. Pustil se do vyšetřování mnoha malých obchodů v Hatton Garden, aby zjistil, kam se ukradené zlato podělo. Dozvěděl se něco velice zajímavého. Velká část zlata byla ve skutečnosti prodána zpět do stejné rafinerie, která původní zlaté cihly odlévala. Každý rok získávají rafinerie, jako je Johnson Matthey, více než 1/4 svého zlata z recyklovaných zdrojů.

Po víc než roce od loupeže v Brinks Mat se týmu Tonyho Brightwella podařil výrazný průlom ve vyšetřování. Od svých kontaktů v Hatton Garden získali tip na muže, který se sháněl po tavicí peci. Díky tomu se jim podařilo zatknout organizátora celé loupeže. Muž, který řídil distribuci ukradeného zlata, se jmenoval Kenneth Noye. V průběhu 4 měsíců se dokázal zbavit až poloviny zlatých cihel. Noye se svými muži cihly amatérsky tavili na dvorku. Bylo to ryzí zlato, museli je mísit s mědí a jinými obecnými kovy. Vydávali je pak za recyklované zlato. Jedině tak je mohli úspěšně propašovat na trh. To byla pro ně jediná možná cesta.

Brightwell zjistil, že Noye denně prodával zlato až za milion dolarů jednomu kupci mimo Londýn. Takové množství zlata nemohlo pocházet z žádného jiného zdroje. Když bylo zlato jednou roztaveno, nedalo se již zpětně vystopovat. Ale peníze, za které se prodalo, se vystopovat daly. Sériová čísla bankovek nakonec vyšetřovatele dovedla až k Noyeovi a byla důvodem jeho zatčení. Další vyšetřování dovedlo detektiva k více než 50 obžalovaným roztroušeným po celém světě. Každého z nich usvědčily označené bankovky. Ale samotné zlato jako by se propadlo do země. Policie sledovala stovky stop, úspěch však přinesla pouze jediná. Našli 11 cihel zakopaných u Noye doma. Ze 6800 ukradených cihel byly tyto jediné, které se jim podařilo vypátrat. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že Noye recykloval jen polovinu zlata. A že druhá polovina může stále pronikat na nejrychleji rostoucí trh se zlatem na světě – v Dubaji.

Dubaj je křižovatkou mezinárodního obchodu se zlatem, kterým každý rok projde skoro milion kilogramů zlata, pětina celosvětového obchodu. Dubaj je střediskem světového obchodu se zlatem díky své geografické poloze. Mohou obchodovat jak se Západem, tak s Východem. Získávají zlato z Johannesburgu, Curychu, Perthu, New Yorku, Bombeje a dalších a dalších míst. Zlato od Dubaje nelze oddělit. Jsou spolu spojeny. Oficiálně je importované zlato dobře hlídáno a sledováno. Ve skutečnosti se ale spousta zlata pašuje nelegálně. Ke zdejšímu obchodu se zlatem se váží drogy, nelegální zásilky zbraní a financování terorismu. Podle Tonyho Brightwella část zlata z Brinks Mat skončila v Dubaji. Jeden ze zlodějů z Brinks Mat se tam usadil. Na konci 80. a na počátku 90. let jsme zaznamenali vklady v hotovosti na účty v Dubaji. Takže konexe měli vybudovány již od samého začátku. Ale dokázat, že s ukradeným zlatem se obchodovalo na nejbenevolentnějším trhu na světě, je téměř nemožné. Kenneth Noye si za svůj podíl na loupeži odseděl 8 let ve vězení. 6 let po jeho propuštění ho Brightwell zatkl znovu, tentokrát za zabití při dopravní nehodě. Noye zůstává ve vězení, ale žádné zlato se dosud nenašlo.

Zdroj: ČT

Zpět na přehled článků

Zajímavosti o zlatu

Navzdory výraznému růstu cen zlata se jeho těžařům v posledních šesti letech jedinkrát nepodařilo dostihnout výkon vzácného kovu. Největší hráči v odvětví teď vystoupili s iniciativou, která jim má pomoci získat zpět důvěru investorů. Chtějí trhu poskytnout lepší, relevantní informace o vývoji produkčních nákladů. více zde

 

<a href="http://www.mt5.com/">Forex Portal</a>

Investiční zlato prolamuje další hranice směrem dolů

12.11.2015

Cena zlata dnes klesá pod hranici 1080 USD za trojskou unci

Zlaté šperky zlevňují a lákají k investici

9.11.2015

Prodejcům investičního zlata v ČR roste prodej až trojnásobně. Zákazníci vyhledávají investici do zlata díky příznivé ceně a nízkým úrokovým sazbám, které neumožňují vyšší výnosy tradiční investice jako je ropa, nebo pozemky.

Nový e-shop na prodej fyzického zlata

21.10.2015

Na unikátní tuzemské doméně Zlato.cz spustila na začátku října provoz společnost Zlato. Obsahově jde především o zpravodajský a informační portál, ale jeho prostřednictvím je také možné nakoupit investiční zlato v e-shopu.

Bude cena investičního zlata dále klesat pod hranici 1500?

4.3.2013

Zlato: pokles ceny investičního zlata se může zastavit díky zprávám o stimulaci ekonomik - Japonsko, EU, USA. Cena investičního zlata se nyní pohybuje pod hranicí 1580, aktuálně dnes posiluje +0,26% na 1576 USD za trojskou unci.

Zlato v Kašperských horách za 130 mld. Kč

1.3.2013

O zlato za 130 miliard, které podle odhadů ukrývají Kašperské Hory na Šumavě, je čím dál větší zájem. Po firmě Potamon, která žádala o povolení průzkumu ložisek loni, se o těžbu v regionu zajímá i společnost Gabreta Gold. Dalších pět firem lákají ložiska zlata ve Středočeském kraji