Zlato v Kašperských horách za 130 mld. Kč

1.3.2013

Podle geologů je zájem dán tím, že se mluví o změně surovinové politiky státu, kterou navrhují ministerstva životního prostředí a průmyslu a schvaluje ji vláda. Stávající surovinová politika těžbě nakloněná není. Ekonomové upozorňují, že zájem o ložiska je dán také zvyšováním cen zlata na světových trzích.

"Žádost firmy Gabreta Gold je v současné době předmětem správního řízení. Byla podána na průzkum ložisek všech polymetalických rud," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík

Žádost firmy Potamon o povolení průzkumu ložisek zamítlo oblastní pracoviště ministerstva životního prostředí v Plzni. Podle Huberta Bošiny z tohoto úřadu firma podala proti zamítavému stanovisku rozklad. Kromě Kašperských Hor žádá Potamon i o povolení průzkumu u Nezdic na Klatovsku.

"Rozklad projednala rozkladová komise, která doporučila ministrovi zrušit napadené rozhodnutí a věc vrátit k novému projednání a rozhodnutí. Důvodem byla zejména skutečnost, že se ministerstvo nevypořádalo se všemi námitkami společnosti Potamon GTS," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

V Kašperských Horách průzkum probíhal v devadesátých letech v režii firmy TVX Bohemia, která se nyní soudí se státem o ušlé investice, protože provedla průzkum, ale netěžila. Podle Bošiny má Potamon výsledky průzkumu od firmy VTX k dispozici. "Žádají, aby mohli dřívější průzkum ještě zpřesnit," dodal.

Podle předsedy obvodního báňského úřadu v Plzni Bivoje Merce je v Kašperských Horách jedno z nejvýznamnějších evropských ložisek zlata. "Proto je tam zájem o těžbu neustále. Ložisko je tak bohaté, že jednou se tam podle mého názoru těžit bude. Otázka pouze zní: Kdy?" uvedl Merc.

Jeho názor sdílí i geolog Martin Lang, který zpracovává historii hornictví na Rokycansku.

Za zvýšeným zájmem o průzkumy zlatonosných ložisek jsou podle Tomáše Gebauera z tiskového odboru ministerstva průmyslu současné vysoké ceny zlata. Nedaleko Kašperských Hor leží podle odborníků více než 100 tun zlata za zhruba 130 miliard korun, k tomu tuny wolframu za zhruba dvacet miliard.

A co by z případné těžby měla Česká republika? "Z plateb, které odvádí těžař za vydobytý nerost, jde polovina státu a polovina obci, to je dáno horním zákonem. Takže by tratné nebyly ani Kašperské Hory," vysvětlil Merc.

Drtivá většina obyvatel Kašperských Hor je proti těžbě zlata. Snahy dostat ze země drahý kov za miliardy zažívají místní od revoluce v roce 1989 neustále.

Aktivity firmy TVX Bohemia důlní na konci devadesátých let zastavilo ministerstvo životního prostředí. Před pěti lety podala novou žádost společnost Potamon GTS a v Kašperských Horách vznikly silné protesty proti obnovení těžby zlata. Potamon neuspěl, jeho požadavek o průzkum zarazil tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík.

Firma to však nyní zkouší znovu. Lidé z Kašperských Hor se ale obávají, že pokud by ministerstvo povolilo průzkum, nikdo už by vlastní těžbu zlata nezastavil.

S těžebními firmami před lety nejvíce bojoval tehdejší starosta a geolog František Stíbal. Ten je dnes připravený se proti těžbě zlata znovu postavit. "Těžba by nepřinesla nic, o co by tady lidé stáli. Je to brutální industriální zásah do krajiny, který sem prostě nepatří. Důsledky těžby by pro Kašperské Hory byly fatální a letité. Představte si, že se celé podloží vyrabuje, takže se musí roky propadat. Zvedne se ruch, prašnost a všichni si musí uvědomit, že se vytěží tuny nejen zlaté rudy, ve které je několik gramů zlata a vše ostatní je odpad," varuje Stíbal

 Aktuální cena investičního zlata se pohybuje na úrovni 1600 USD za trojskou unci.

Zpět na přehled aktualit

Zajímavosti o zlatu

Navzdory výraznému růstu cen zlata se jeho těžařům v posledních šesti letech jedinkrát nepodařilo dostihnout výkon vzácného kovu. Největší hráči v odvětví teď vystoupili s iniciativou, která jim má pomoci získat zpět důvěru investorů. Chtějí trhu poskytnout lepší, relevantní informace o vývoji produkčních nákladů. více zde

 

<a href="http://www.mt5.com/">Forex Portal</a>

Investiční zlato prolamuje další hranice směrem dolů

12.11.2015

Cena zlata dnes klesá pod hranici 1080 USD za trojskou unci

Zlaté šperky zlevňují a lákají k investici

9.11.2015

Prodejcům investičního zlata v ČR roste prodej až trojnásobně. Zákazníci vyhledávají investici do zlata díky příznivé ceně a nízkým úrokovým sazbám, které neumožňují vyšší výnosy tradiční investice jako je ropa, nebo pozemky.

Nový e-shop na prodej fyzického zlata

21.10.2015

Na unikátní tuzemské doméně Zlato.cz spustila na začátku října provoz společnost Zlato. Obsahově jde především o zpravodajský a informační portál, ale jeho prostřednictvím je také možné nakoupit investiční zlato v e-shopu.

Bude cena investičního zlata dále klesat pod hranici 1500?

4.3.2013

Zlato: pokles ceny investičního zlata se může zastavit díky zprávám o stimulaci ekonomik - Japonsko, EU, USA. Cena investičního zlata se nyní pohybuje pod hranicí 1580, aktuálně dnes posiluje +0,26% na 1576 USD za trojskou unci.

Zlato v Kašperských horách za 130 mld. Kč

1.3.2013

O zlato za 130 miliard, které podle odhadů ukrývají Kašperské Hory na Šumavě, je čím dál větší zájem. Po firmě Potamon, která žádala o povolení průzkumu ložisek loni, se o těžbu v regionu zajímá i společnost Gabreta Gold. Dalších pět firem lákají ložiska zlata ve Středočeském kraji